Fregata

Fregata
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
dla Dziewcząt

15 lutego 2018

"Dziadek do Orzechów" - wspólne wyjście kl. 4A i 6M

14 lutego kl. 4A i 6M miały okazję obejrzeć w Operze Bałtyckiej doskonały balet inspirowany dziełem Piotra Czajkowskiego.

Choć historia Klary i jej marzeń została zmieniona, to wyjście dało okazję do dyskusji o balecie, symbolice teatru i wymowie samego przedstawienia.

Tradycyjne libretto "Dziadka do Orzechów" składa się z dwóch aktów. W pierwszym przedstawiony jest wieczór wigilijny w domu Radcy oraz Klara, która jest jeszcze dzieckiem. W drugim akcie zaprezentowana jest rewia baletowa, w tym walc kwiatów i taniec arabski. W interpretacji Françoisa Mauduita, twórcy gdańskiego baletu, część druga odbywa się w paryskiej operze po której oprowadza Klarę Tancerz-Étoile. Choć nowe odczytanie jest zaskakujące i nie zawsze zrozumiałe dla czytelników obytych z tradycyjnym "Dziadkiem...", to spektakl jest z pewnością warty obejrzenia.

Wyjście obu klas było kolejną okazją do wspólnego, kulturalnego spędzenia czasu. Dziewczęta miały doskonałe miejsca w pierwszych rzędach i miały okazję obserwować z bliska mimikę aktorów, ich kostiumy i bogate dekoracje. Z pewnością wyjście pozostanie na długo w naszej pamięci!