Fregata

Fregata
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
dla Dziewcząt

04 czerwca 2020

"KTO OKRADŁ TEN SKLEP?" czyli o komitetach kolejkowych, zbieraniu ślimaków i grze w "dziewięć kulek"

Wszystko zaczęło się od tekstu z podręcznika Pawła Beręsewicza "Tajemnica człowieka z blizną"...

Na lekcji polskiego przeczytałyśmy tekst z podręcznika. Jego główny bohater usiłuje dociec, dlaczego tata ma bliznę na policzku. Zamiast tego dowiaduje się, o demonstracjach w latach 80-tych, "Solidarności", ZOMO i komunistach. I przypadkowym bohaterstwie. Lata 80-te to odległa przeszłość dla naszych uczennic. Ale nie dla ich Rodziców. Wspólnie z Adrianną Żukowską i Aleksandrą Szwarc poprosiłyśmy nasze uczennice o przeprowadzenie wywiadu z rodziną dotyczącego wspomnień tamtych dni. Rezultaty przekroczyły nasze oczekiwania. Poznałyśmy fascynujące historie domów bez telewizora, "kartkowych" zakupów, ale też wzajemnej pomocy, wolności doświadczanej w kościołach, a także zupełnie odmiennego przełomu lat 80/90-tych w Kazachstanie. Rodzice, Babcie i Dziadkowie okazali się znakomitymi Świadkami Historii, którzy przedstawili ten czas z różnych perspektyw. Dziękujemy za współpracę!

Rezultatem naszych poszukiwań są wywiady opublikowane w Bulaju. Zapraszamy do lektury: