Fregata

Fregata
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
dla Dziewcząt

21 czerwca 2017

Potyczki matematyczno-historyczne z gdańską Starówką w tle

Wiosenna pogoda coraz bardziej zachęca do opuszczenia szkolnych ław i ucieczki na świeże powietrze. Panie: Marta Szyszka i Sylwia Włodarczyk, nauczycielki matematyki i historii, miały w związku z tym nietypowy pomysł na naukę właśnie poza szkołą. Razem z V klasą Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt wybrały się w okolice Długiego Targu w Gdańsku, gdzie przygotowały uczennicom różne wyzwania z obu dziedzin: matematyki i historii.

Dziewczynki m.in. miały do wykonania kartę aktywnego zwiedzania, która zawierała zadania nawiązujące tematyką do historii Jarmarku Dominikańskiego. Mierzenie Zielonej Bramy i Zielonego Mostu czy szkicowanie Żurawia za pomocą figur geometrycznych – to tylko niektóre z ćwiczeń, w których uczestniczyły uczennice.

Kulminacyjnym momentem dnia było odtworzenie sceny z obrazu Wojciecha Gersona „Gdańsk w XVII wieku” przedstawiającego kupców w nadmotławskim porcie. Niełatwo było znaleźć rzeczywiste miejsce uwiecznione na obrazie. Dziewczyny jednak znakomicie wywiązały się ze swojej misji. Wszystkie zadania zostały wykonane. To był bardzo udany mariaż matematyki i historii, a także doskonała nauka współpracy.